Для збереження даних після вимкнення комп'ютера необхідні пристрої пам'яті, які можуть мати вигляд самостійних блоків або бути частиною системника. Найбільш важливими їх параметрами є обсяг, час доступу та швидкість передачі інформації. Тому, вибираючи накопичувачі інформації, їх характеристики слід підбирати під конкретні завдання, які користувач ставить перед ПК.
Такі пристрої поділяються на категорії в залежності від:
Такі види накопичувачів пам'яті, як ZIP, накопичувачі Бернуллі, оптичні та магнітооптичні диски, міні- та супердискети, зараз вже практично не використовуються. Інші ж можна зустріти у кожному комп'ютері.
Накопичувачі на жорстких дисках
HDD, або "вінчестери", можуть бути представлені у вигляді зовнішніх та внутрішніх пристроїв. Їх габарити визначаються форм-фактором, згідно з яким носії мають стандартні розміри корпусу і висоту.
В даний час використовуються такі типи накопичувачів інформації HDD:
Основними характеристиками, якими повинні мати сучасні накопичувачі на внутрішніх жорстких дисках, є:
Також використовуються накопичувачі зі змінними дисками, якісні характеристики яких перевершують аналоги із зовнішніми вінчестерами:
Зовнішній жорсткий диск відрізняється від вбудованого аналога лише тим, що його підключають до пристрою за допомогою USB. Його технічні характеристики аналогічні параметрам HDD, тому дозволяє розвантажити вбудований носій і значно розширити пам'ять ПК. Мобільність надає пристрою додаткової зручності.
Твердотільний накопичувач SSD
SSD-диск є немеханічним запам'ятовуючим пристроєм, здатним зберігати інформацію за умови відсутності живлення. За допомогою флеш-накопичувача можна суттєво збільшити продуктивність ПК.
Такі накопичувачі є альтернативою HDD і використовуються як у мобільних, так і в стаціонарних комп'ютерах. Відмінною особливістю є наявність мікросхеми пам'яті і контролера, що управляє, замість магнітної стрічки і металевих обертових дисків.
У порівнянні з жорсткими дисками вони мають такі переваги:
З характеристик SSD-накопичувачів варто виділити:
Особливість SSD – обмежена допустима кількість циклів запису. Як і HDD, флеш-пам'ять буває зовнішньою та внутрішньою. Зовнішня використовується як гігантська «флешка».
Карти пам'яті
Flash-карта є енергонезалежною картою пам'яті з можливістю перезаписування інформації та збереження її навіть при вимкненому живленні. Маючи вигляд чіпів, на яких біти зберігаються в осередках пам'яті, вона працює за принципом оперативної пам'яті. Однак назвати її повноцінною заміною не можна через обмежену тривалість експлуатації.
Читання з карти не призводить до зношування мікросхеми, на відміну від перезаписування, коли йде стирання попереднього запису. У сучасних флеш-картах заміна вмісту осередків може здійснюватись від 10 000 до 1 млн. разів.
Карти пам'яті також не можна порівнювати з жорсткими дисками через обмеження місткості інформації (максимально 1 ТБ, але доступними залишаються флешки до 256 ГБ).
CD-диски
Компакт-диски являють собою оптичні носії даних, зчитування та запис інформації, на які проводиться за допомогою лазера. Вони створювалися як сховища аудіозаписів у цифровому форматі. Але згодом почали застосовуватися для зберігання у двійковому вигляді будь-яких файлів.
Час пошуку пристроєм даних сторонніх носіях становить близько 80 мс. Швидкість зчитування інформації у сучасних CD-дисках досягає 6-7 Мб/сек.
DVD-диски
DVD є цифровим універсальним накопичувачем, що володіє більш високою щільністю зберігання даних на відміну від CD. Ще однією переважною відмінністю є можливість здійснення двошарового запису, що дозволяє зберігати в 2 рази більше інформації.
Спочатку пристрої створювалися для комфортного відтворення відеоконтенту. Однак після оптимізації їх почали використовувати як носії інформації для комп'ютерів.
Дані на DVD зберігаються у системі файлів Micro UDF. Сумісність із ПК та іншими пристроями забезпечується за допомогою системи запису імен файлів у форматі Unicode.